سه‌شنبه, 3 مهر 1397
    /  3
رو عنوان : در دیدار مدیران عامل شرکتهای آب و فاضلاب روستایی کشور با دکتر لاریجانی تاکید شد؛
عنوان : دخل ‌و خرج شركت‌های آب و فاضلاب روستایی با هم نمی‌خواند
زير عنوان : اذعان رئیس مجلس شورای اسلامی به مشکلات مالی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی
کد خبر : ۵۰۳
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ 
ساعت : ۱۲:۱۶:۳۹
منبع خبر : روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در دیدار مدیران عامل شرکتهای آب و فاضلاب روستایی کشور با دکتر لاریجانی تاکید شد؛

دخل ‌و خرج شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی با هم نمی‌خواند

اذعان رئیس مجلس شورای اسلامی به مشکلات مالی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی

مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی سراسر کشور در دیدار با دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به تشریح مسائل و مشکلات پیرامون وضعیت این شرکت‌ها پرداختند و کمبود اعتبارات را مهم‌ترین چالش پیش روی شرکتهای آب و فاضلاب روستایی اعلام کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم، دکتر احمدی جبلی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم در ابتدای این دیدار با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های مشترک شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی کشور، تخصیص اعتبار برای تأمین هزینه‌های تعمیر و نگهداری از تأسیسات آب و فاضلاب روستاها و پایین بودن تعرفه تکلیفی آب شرب روستایی در مقایسه با قیمت تمام شده آب را از جمله این دغدغه‌ها برشمرد.

وی تبدیل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از نقدی به اسناد خزانه و کاهش 50 درصدی تخصیص استان‌ها را از جمله مشکلات گریبان گیر شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی دانست و گفت: اگر تدبیری برای این مشکلات اندیشیده نشود عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان نیز با بیان اینکه سالانه بیش از 40 درصد اعتبارات ملی به شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی تخصیص پیدا نمی‌کند، اظهار داشت: متأسفانه تخصیص اعتبارات از نقدی به اسناد خزانه تبدیل شده که مشکلات عدیده‌ای را برای شرکت‌های آبفار به وجود آورده است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از اسناد خزانه 60 درصد هزینه پروژه‌های بزرگ را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی شامل تعمیر و نگهداری، رفع اتفاقات و ... نیاز به اعتبارات نقدی دارد که با اسناد خزانه نمی‌توان این هزینه‌ها را جبران کرد.

مهندس علی رشیدی با اشاره به اینکه اسناد خزانه دست و پای شرکتهای آبفار را می‌بندند ابراز داشت: با وجود مشکلاتی که این موضوع ایجاد کرده است امکان ادامه کار از شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی گرفته می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه تعمیر و نگهداری در سطح کشور در بین شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی ردیف ملی ندارد، یادآور شد: این موضوع نیز شرکت‌های آب و فاضلاب را زمین‌گیر کرده و چالش‌های زیادی را برای ادامه کار در روستاها به وجود آورده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان از وجود بیش از 6 هزار روستای فاقد آب در کشور خبر داد و گفت: از این میزان نزدیک به دو هزار روستا در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان هستند که این موضوع زیبنده نظام نیست.

وی خواستار استمرار تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی برای تأمین آب روستاهای فاقد آب شرب شد و خاطرنشان کرد: شرکت‌های آب و فاضلاب روز به روز دچار مشکلات بیشتری می‌شوند که رفع این مشکلات نیازمند عزم ملی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی اصفهان نیز با اشاره به قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور اظهار داشت: اجرای پروژه‌های آب‌رسانی روستایی با اعتباراتی که در قالب این قانون به شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی تخصیص یافت از سرعت خوبی برخوردار شد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال در سال پایانی اجرای این قانون هستیم درخواست داریم تمهیداتی برای استمرار قانون فوق و تخصیص اعتبارات برای سال‌های آینده در نظر گرفته شود زیرا قطع آن مشکلات را افزایش می‌دهد.

مهندس محمدحسین قرائتی همچنین با اشاره به اینکه اعتبار تکمیل مجتمع‌های آب‌رسانی اولویت‌دار از محل طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دستگاه‌های اجرایی در بودجه سال 97 به نصف کاهش یافته است گفت: درخواست داریم این اعتبارات حداقل معادل سال 96 در نظر گرفته شود تا بتوانیم پروژه‌ها را با سرعت بیشتری وارد مدار بهره‌برداری کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان نیز در ادامه این جلسه تخصیص اعتبارات ملی برای اقدامات توسعه‌ای و تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی برای تأمین آب روستاها را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با این وجود برای تعمیر و نگهداری حجم بزرگ سرمایه‌های شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی اعتباری تخصیص نیافته است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی صد در صد دولتی هستند، خواستار تخصیص اعتبارات ملی برای تعمیر و نگهداری تأسیسات آب و فاضلاب روستایی شد و یادآور شد: تعرفه‌های آب در روستاها بسیار پایین‌تر از شهرها است و با مخففاتی که وجود دارد نمی‌توان از این طریق برای تعمیر و نگهداری فکری کرد.

مهندس شکیبافر با اشاره به اینکه دو بند در قانون بودجه سال 97 برای حوزه بهره‌برداری آب و فاضلاب آمده است، اذعان داشت: کاهش آب بدون درآمد و مدیریت مصرف آب شهری دو بندی است که در قانون بودجه آمده که البته تنها برای شرکت‌های آب و فاضلاب شهری لحاظ شده و تقاضا داریم این موارد برای روستاها نیز لحاظ شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان هرمزگان نیز با بیان اینکه امروز شاهد بحران آب در کشور هستیم، گفت: با وجود اینکه آب بحران اصلی کشور است اما قیمت آب رها مانده است.

وی میانگین قیمت هر مترمکعب آب را در روستاها 300 تومان اعلام کرد و با بیان اینکه هزینه آب در روستاها یک‌چهارم قیمت تمام‌شده است، اظهار داشت: متأسفانه این قیمت پایین باعث شده مردم آن‌طور که شایسته است قدر این نعمت بزرگ را ندادند.

مهندس حمزه پور یکی از چالش‌های شرکت‌های آبفار را پایین بودن تعرفه‌ها دانست و خواستار افزایش تعرفه‌ها معادل شرکتهای آب و فاضلاب شهری و یا حداقل تا 75 درصد تعرفه آب شهری شد و خاطرنشان کرد: افزایش مصرف آب، عدم رعایت الگوی مصرف و عدم پوشش هزینه‌های شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی از معایب تعرفه‌های پایین آب روستایی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان نیز با بیان اینکه دخل‌وخرج شرکت‌های آبفار با هم فاصله زیادی دارد تصریح کرد: تأسیسات روستایی فرسوده و استهلاک بالایی دارد که نگهداری از آن‌ها سخت است.

مهندس مفاخری با اشاره به زیان ده بودن شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی ابراز داشت: سالانه 134 میلیارد تومان کمک به زیان به شرکت‌های آبفار تخصیص می‌یابد که اگر این عدد به 300 میلیارد تومان افزایش یابد بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی همچنین عدم اخذ مالیات بر ارزش افزوده از شرکتهای آبفار را کمکی در جهت پایداری شرکتهای آبفار برشمرد.

دکتر علی لاریجانی نیز در این نشست با اذعان به مشکلات مالی شرکتهای آب و فاضلاب روستایی عنوان نمود: می‌توان از کمک مردم روستاها برای تعمیر و نگهداری از تأسیسات آب و فاضلاب روستایی استفاده کرد.

وی گفت: همان‌طور که مردم برای آسفالت روستاها کمک می‌کنند مبلغی را برای کمک به تعمیر و نگهداری تأسیسات آبرسانی پرداخت کنند.

وی با اشاره به زیان ده بودن شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی اظهار داشت: گرچه با توجه به وضعیت اقتصادی روستاها نمی‌توان قیمت‌ها را افزایش داد اما ممکن است بتوان تغییراتی در تعرفه پلکانی برای مقابله با پرمصرف‌ها ایجاد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اینکه از مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی خواست به دنبال درآمدهای جدید باشند، پیشنهاد  اضافه نمودن شرکتهای آب و فاضلاب روستایی را در پیوست بودجه با هدف اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به آنها مورد تاکید قرار داد.


تعداد بازدید : 116

بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0